Netværk

400G optik den næste store ting

Efterspørgslen efter 400G-forbindelse er nu drevet af den enorme efterspørgsel efter høj båndbredde i 5G og cloud DCI.

En række nye IEEE- og MSA-standarder er blevet introduceret for at give flere forskellige grænseflademuligheder for både PAM4-baserede og kohærente moduleringsteknikker. Vores produktportefølje inkluderer PAM4-baserede transceivere til native 400G samt 400G til 4x100G break-out applikationer. I sidstnævnte applikation er 400G-transceiveren kombineret med en enkelt lambda 100G-transceiver, der matcher 400G-transceiverens bølgelængde og optiske ydeevne.

QSFP-DD (DD = Dual Density) er hurtigt blevet den mest populære formfaktor for 400G på grund af dens lille størrelse sammenlignet med konkurrerende løsninger i OSFP- og CFP2-format. Digital diagnosefunktionalitet er tilgængelig via I2C-grænseflader specificeret i CMIS (Common Management Interface Specification).

I første omgang er der tre forskellige muligheder:

  • 400G-DR4: 400G-forbindelse op til 500 m over single-mode båndfiber. Eller 400G til 4x100G break-out, hvor 400G transceiveren er kombineret med fire 100G-DR transceivere.
  • 400G-FR4: 400G-forbindelse op til 2 km over single mode fiber eller 400G til 4x100G break-out, hvor 400G transceiveren er kombineret med fire 100G-FR transceivere.
  • 400G-LR4: 400G-forbindelse op til 10 km over single mode fiber, eller 400G til 4x100G break-out, hvor 400G transceiveren er kombineret med fire 100G-LR transceivere